Sanat

5 Maddede Frida Kahlo

Adı Frida….Frida Kahlo. Yirminci yüzyıl popüler kültür ikonu haline gelen Meksika asıllı bir ressam. Sanatı, sürrealist kabul edilse de aksine gerçekçi bir ressam.

Kendimden daha iyi kimseyi tanımıyorum.

1. Frida Kahlo Kimdir ? 

Dört kız çocuklu bir ailenin üçüncü kız çocuğu olan Frida Kahlo, 6 Temmuz 1907 yılında Meksikada dünyaya geldi. Gerçek ismi Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon‘dur. 1954 yılında henüz 47 yaşında iken hayata veda edecek olan Frida’yı biz şanssızlıkları, acıları ve resimleri ile tanıyoruz.

2. İlk Şanssızlığı, İlk Acısı..

Frida, sağlık sorunları ile çok erken yaşta tanıştı. 6 yaşında iken geçirdiği çocuk felci ile birlikte bir ayağı diğerinden daha kısa kaldı ve “Tahta Bacak Frida” olarak anıldı okul hayatı boyunca.

3 kız kardeşi olmasına rağmen bir erkek çocuğu gibi büyüyen Frida, dönemin en iyi okullarından birinde eğitim aldı. Aldığı bu eğitimle birlikte sanat, felsefe, eğitim gibi alanlara yönelmeye başladı ve yine bu okulda anarşist bir edebiyat grubuna dahil olarak ileride Meksika’nın önemli isimleri olarak anılacak Alfonso Villa, Jose Gomez Robleda gibi arkadaşlar edindi.

Aldığı eğitimle birlikte karakteri daha da olgunlaşan Frida, 18 yaşına geldiğinde erkek arkadaşı ile okuldan eve dönerken bindikleri otobüs bir tramvay ile çarpıştı. Çok sayıda yolcunun ölümü ile sonuçlanan bu kazada Frida ağır yaralandı. Doktorların hayatta kalmasına çok fazla şans tanımadığı Frida, bu zorluğu da yendi ve tekrar hayata tutundu.

Bu kaza onun hayatında dönüm noktası olacaktı..

Bildiğim tek şey şu ki, resim yapıyorum çünkü buna ihtiyacım var.

3. İlk Resim..

Geçirdiği kaza sonucu uzun iyileşme süreci kendisini ve ailesini maddi ve manevi olarak zora sokmuştu. Uzun bir süre alçılar ve demir korselerle yatağa bağımlı olarak yaşamak zorunda kalan Frida’ya ailesi resim yapabilmesi için tuval ve boyalar hediye ettiler. Resme acılarını hafifletmek için başlayan Frida’nın ilk çalışması kadife elbiseli otoportresi oldu.

4. Büyük Aşk..

Uzun yıllar sonra ayağa kalkan Frida, dönemin ünlü ressamlarından Diego Rivera ile tanıştı ve tanışmalarından kısa süre sonra da evlendi. Kendisinden 21 yaş büyük olan Rivera ile evlenen Frida’nın evlilikleri “fil ile güvercinin evliliğine” benzetildi.

Ne yazık ki bu büyük aşk onun yaşacağı en büyük acılardan biri olacaktı.

Evliliği boyunca sağlık sorunları nedeniyle ile bir çocuğunu aldıran ve iki düşük yapan Frida, Rivera tarafından kız kardeşi ile de aldatılmıştı. İnişli çıkışlı süren bu ilişki de aldatan tek taraf Rivera olmamıştı.  Frida evli olduğu sırada Amerikalı fotoğrafçı Nickolas Muray ile bir ilişki yaşamıştı.

Hayatımda geçirdiğim iki ağır kaza var. İlkinde tramvay beni ezip geçti, diğer kaza ise Diago’dur.

5. Politik Hayatı..

İyi bir ressam olmasının yanı sıra dönemin politik hayatının da etkin isimlerinden olan Frida, Komünist Partisine üyeydi. Kahlo’ya göre hayatı, modern Meksika’nın doğuşuyla birlikte başlamalıydı. İşte bu yüzden doğum tarihini Meksika’nın devrim tarihi 7 Temmuz 1910 olarak değiştirdi.

Kendi ülkesinin yanında Amerika ve Fransa’da da sergiler açan Kahlo, çektiği fiziksel ve manevi acılara rağmen 10 yıl boyunca bir sanat okulunda öğretim üyeliği yapmıştır.

Sağlığı artık giderek bozulmaya başlayan Frida, aşırı içki ve sigara tüketmesi, uyuyabilmek için içtiği ilaçlar ile birlikte çöküşünü hızlandırdı. Omurgasında ki sorunlar nedeniyle aylarca hastahanede yattı. Bu arada sağ ayağı kangren olduğu için kesildi. Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954’te, akciğer embolisi teşhisiyle son nefesini vermesinden bir kaç gün önce günlüğüne şu satırları yazmıştı..

Frida Kahlo Tasarımlı Kahve Kupası

40,00 
Frida Kahlo Tasarımlı Kahve Kupası ve el yapımı ahşap kutusu birlikte.
Sepete Ekle

Çıkış yolunun güzel olacağını ve asla geri dönmeyeceğimi umarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir